АктуелностиЉудиНа данашњи дан

Рођен је редитељ, драматург и композитор Арсеније Јовановић

На данашњи дан, 30. септембра 1932. године, рођен је редитељ, драматург и композитор Арсеније Јовановић.

Након основне школе у Деспотовцу и гимназије у Београду, завршио је позоришну режију на београдској Позоришној академији, да би затим студирао и историју уметности и југословенску књижевност, те похађао курс телевизијске режије у Лондону.

Радио је као редитељ у позориштима у Задру и Шибенику, па као асистент и предавач на Академији за позориште у Београду, био стални редитељ у београдском Народном позоришту и ЈДП-у, а режирао је и у Атељеу 212, Дечијем позоришту Бошко Буха и другим позориштима у Југославији и иностранству.

Такође је аутор-композитор многобројних радиофонских дела за Радио Београд, RAI, Radio France, WDR и још неке стране станице, као и иницијатор и учесник више експерименталних радионица из области уметности звука.

Поред тога, компоновао је и филмску музику, имао значајна остварења у оквиру телевизијске режије, бавио се превођењем, објављивао поезију, путописне текстове и есеје.

Арсеније Јовановић је добитник многобројних награда и признања, међу којима су Октобарска награда града Београда, више првих и других награда на фестивалу Позоришта Србије, и различитих радијских награда у земљи и иностранству.

Од важних догађаја у вези са Србијом на овај дан издвајамо још:

1936. године рођен је књижевник и новинар Милош Јевтић;
1970. године амерички председник Ричард Никсон стигао је у Београд;
1874. године рођен је историчар уметности и академик Владимир Петковић;
1876. године рођен је песник Милан Ракић;
1912. године Србија и Бугарска објавиле су мобилизацију за рат против Турске;
1989. године умро је књижевник Оскар Давичо;
1991. године умро је певач Томислав Тома Здравковић.

Print Friendly, PDF & Email
MK

MK

Фондација Српски Легат је основана са циљем да својим активностима очува историју, традицију и културу Србије и подсети на лепе и светле тренутке српске историје како би инспирисали садашње и будуће грађане Србије, њихово достојанство и националне вредности које су временом потиснуте и делимично заборављене.

Previous post

Огњеслав Костовић Степановић – Србин који је конструисао први ваздушни авион

Next post

МИСАО ДАНА