AktuelnostiLjudiNa današnji dan

Umro je princ Tomislav Karađorđević

Na današnji dan, 12. jula 2000. godine u Topoli je umro princ Tomislav Karađorđević.

Rođen je 1928. godine u Beogradu, kao sin kralja Aleksandra i kraljice Marije, i brat poslednjeg našeg kralja Petra II Karađorđevića.

Školovao se u Beogradu, a nakon izbijanja Drugog svetskog rata kod nas, u Engleskoj. Kao i ostalim članovima kraljevske porodice 1947. godine mu je oduzeto državljanstvo i konfiskovana imovina, a napustio je i dotadašnje studije posvetivši se voćarstvu.

Bio je izuzetno angažovan u životu srpske emigracije, učestvujući u mnogim humanitarnim inicijativama, te je pored ostalog bio i predsednik odbora za obnovu manastira Hilandara, kao i podrška Srpskoj pravoslavnoj crkvi tokom raskola iz šezdesetih godina.

Od 1992. godine je živeo u Srbiji i tokom narednih godina često obilazio vojnike u Republici Srpskoj i Repubici Srpskoj Krajini, da bi se posle njenog pada i kritika na račun predsednika Miloševića njegovo prisustvo u javnosti smanjilo.

U Srbiji je boravio i tokom bombardovanja 1999. godine, kada je iako teško bolestan obilazio pogođena mesta i bio uz narod.

Tomislav Karađorđević je uz prisustvo nekoliko hiljada ljudi sahranjen u mauzoleju Karađorđevića, kripti crkve Svetog Đorđa na Oplencu.

Od važnih događaja u vezi sa Srbijom na ovaj dan izdvajamo još:

1828. godine rođena je slikarka i književnica Mina Karadžić, ćerka Vuka Stefanovića Karadžića;
1892. godine pušten je u rad beogradski vodovod;
1899. godine rođen je konstruktor aviona Sima Milutinović;
1915. godine rođen je kompozitor i profesor Petar Stajić;
1936. godine otvoren je Beogradski zoološki vrt;
1948. godine rođen je književnik, scenarista, režiser i akademik Dušan Kovačević;
1952. godine rođen je montažer, pronalazač i publicista Voja Antonić;
1972. godine rođen je glumac Nenad Jezdić;
1984. godine umro je književnik i diplomata Marko Ristić.

Print Friendly, PDF & Email
MK

MK

Fondacija Srpski Legat je osnovana sa ciljem da svojim aktivnostima očuva istoriju, tradiciju i kulturu Srbije i podseti na lepe i svetle trenutke srpske istorije kako bi inspirisali sadašnje i buduće građane Srbije, njihovo dostojanstvo i nacionalne vrednosti koje su vremenom potisnute i delimično zaboravljene.

Miodrag_bulatovic
Prethodni članak

BULATOVIĆ: STOJE DJEDOVI, ČEKAJU ME DVJESTA GODINA...

98210771_1869603633176995_3385529488858152960_o
Naredni članak

JOVAN SKERLIĆ I SLAVNI BRAT MILOVANA GLIŠIĆA