АктуелностиЉудиНа данашњи дан

Умро је Јован Ћирилов

На данашњи дан, 16. новембра 2014. године у Београду је умро филозоф, театролог, драматург, писац, преводилац, новинар и један од најзначајнијих интелектуалаца и културних стваралаца код нас Јован Ћирилов.

Рођен је 1931. године у Кикинди, одакле је након завршене гимназије дошао у Београд. Ту је студирао филозофију на Филозофском факултету и дипломирао 1955. године. Убрзо је постао прво асистент режије и млађи драматург у Југословенском драмском позоришту, па драматург, да би 1963. године дошао на место уметничког директора, и ту остао до 1967. године. Тада је на позив Мире Траиловић прешао у Атеље 212 да ради као драматург.

Године 1985. именован је за управника Југословенског драмског позоришта и на тој позицији је дочекао пензионисање 1999. године.

Са Миром Траиловић је 1967. године основао БИТЕФ, Београдски интернационални театарски фестивал, и био његов уметнички директор и селектор до краја живота.

Неколико година је био и селектор међународног фестивала у Нансију, члан многих међународних жирија, као и председник Националне комисије при Унеску.

Бавио се и лексикографским радом и саставио неколико речника, објавио је роман, две збирке поезије, преводио и писао драме, филмске сценарије, као и колумне за више новина и часописа.

Добитник је многих признања и награда, а две Стеријине награде, Октобарска награда града Београда, Награда Јоаким Вујић и орден витеза уметности и књижевности Француске само су неке од њих. Јован Ћирилов сахрањен је у Алеји заслужних грађана на Новом гробљу у Београду, а Историјски архив Београда већ више од десет година чува његов лични фонд.

Од важних догађаја у вези са Србијом на овај дан издвајамо још:

1914. године почела је Колубарска битка,
1939. године рођен је глумац Милош Жутић,
1946. године рођен је сликар и редитељ Слободан Шијан.

Print Friendly, PDF & Email
MK

MK

Фондација Српски Легат је основана са циљем да својим активностима очува историју, традицију и културу Србије и подсети на лепе и светле тренутке српске историје како би инспирисали садашње и будуће грађане Србије, њихово достојанство и националне вредности које су временом потиснуте и делимично заборављене.

Previous post

БРАНКО МИЉКОВИЋ – ЖРТВА СОПСТВЕНОГ ПЕРА

Next post

Рођен је глумац Тихомир Станић