АктуелностиЉудиНа данашњи дан

Рођен је кошаркаш и тренер Дражен Далипагић

На данашњи дан, 27. новембра 1951. године у Мостару је рођен кошаркаш и тренер Дражен Далипагић.

Иако је кошарком почео да се бави релативно касно, пред крај друге деценије живота, у мостарској Локомотиви, већ је са деветнаест година склопио споразум са Југопластиком, да би још исте године стигао у Партизан. За црно-беле је тoком десет година одиграо 305 утакмица и постигао више од 8.000 кошева, што га још увек чини најбољим стрелцем у историји клуба, са којим је освојио две титуле првака Југославије и два Купа Радивоја Кораћа. Наступао је потом у Венецији, Реал Мадриду, Удинама, Верони и на крају у Црвеној звезди.

За репрезентацију Југославије је одиграо 246 утакмица и дао 3.700 кошева, највише у историји, освојивши све три медаље на сва три велика такмичења. Са олимпијских игара има по једно злато, сребро и бронзу, са светских првенстава једно злато, једно сребро и две бронзе, и са европских шампионата три злата, и по једно сребро и бронзу, уз још једно злато са медитеранских игара. По завршетку играчке каријере био је тренер у неколико клубова, а уз мноштво награда и признања која је добио током играња кошарке, Дражен Далипагић је уврштен у Кошаркашку кућу славних у Спрингфилду и у ФИБА Кућу славних.

Срећан рођендан, Прајо!

Од важних догађаја у вези са Србијом на овај дан издвајамо још:

1891. године рођен је писац, преводилац и аутор Лексикона страних речи и израза Милан Вујаклија;
1916. године умро је први српски филмски продуцент Светозар Боторић;
1943. године погинуо је омладински трибун, секретар СКОЈ-а, уредник листова Студент  и Младост и народни херој Иво Лола Рибар;
1944. године умро је сликар, ликовни критичар и професор Бранко Поповић;
1966. године умро је историчар Драгослав Страњаковић;
1974. године Телевизија Београд почела је са емитовањем образовне документарно-игране емисије за децу Коцка, коцка, коцкица.

Print Friendly, PDF & Email
MK

MK

Фондација Српски Легат је основана са циљем да својим активностима очува историју, традицију и културу Србије и подсети на лепе и светле тренутке српске историје како би инспирисали садашње и будуће грађане Србије, њихово достојанство и националне вредности које су временом потиснуте и делимично заборављене.

Књига настала поводом обележаваља јубилеја 150 година од рођења Николе Тесле
Претходни чланак

Последњи дани живота и сахрана Николе Тесле

Игњат Павлас (55) убијен на Штранду 23. јануара 1942. године
Наредни чланак

УЈЕДИНИТЕЉ СРБА С ОБЕ СТРАНЕ ДУНАВА УБИЈЕН ЈЕ У РАЦИЈИ 23. ЈАНУАРА 1942.