АктуелностиЉудиНа данашњи дан

Рођен је инжењер, конструктор авиона и професор Слободан Зрнић

На данашњи дан, 18. августа 1906. године у Ваљеву је рођен машински инжењер, конструктор авиона, професор и декан Машинског факултета у Новом Саду Слободан Зрнић.

Након завршеног Машинског факултета у Београду, у Паризу је завршио Високу аеронаутичку школу и 1931. године се вратио у земљу.

Између два светска рата је радио у Државној Фабрици Авиона у Краљеву, Ваздухопловно Опитној Групи у Земуну, где је био један од конструктора ловачког авиона ИК-3, и у Индустрији Аеропланских Мотора у Раковици.

После Другог светског рата је био распоређен у Конструктивну групу ГДВИ, где је радио на пројектима школских, тренажних и ловачких авиона.

Радио је затим у фабрици авиомотора 21. Мај, београдском бироу фабрике Соко из Мостара и Првој петолетки из Трстеника, да би 1962. године био изабран за редовног професора, а потом и декана, Машинског факултета у Новом Саду.

Такође је као експерт Организације Уједињених нација за развој индустрије (UNIDO) више година боравио у Алжиру и другим земљама у развоју.

Слободан Зрнић је умро 20. септембра 1990. године у Београду.

Од важних догађаја у вези са Србијом на овај дан издвајамо још:

1805. године дошло је до Боја на Иванковцу;
1807. године Доситеј Обрадовић прешао је из Земуна у устаничку Србију, где је као први Карађорђев министар просвете остао до краја живота;
1860. године рођен је филолог, државник и академик Љубомир Стојановић;
1868. године кнез Милан Обреновић положио је камен темељац зграде Народног позоришта;
1872. године умро је генерал-мајор и песник Петар Прерадовић;
1897. године рођен је сликар и један од оснивача Академије ликовних уметности у Београду Мило Милуновић;
1908. године рођен је композитор и академик Милан Ристић;
1914. године Немачка је објавила рат Русији;
1935. године рођен је архитекта Ранко Радовић.

Print Friendly, PDF & Email
MK

MK

Фондација Српски Легат је основана са циљем да својим активностима очува историју, традицију и културу Србије и подсети на лепе и светле тренутке српске историје како би инспирисали садашње и будуће грађане Србије, њихово достојанство и националне вредности које су временом потиснуте и делимично заборављене.

Previous post

Наши велики добротвор Ђока Влајковић

Next post

Основан је Ветеринарски факултет у Београду