AktuelnostiLjudiNa današnji dan

Preminuo je šahovski velemajstor Svetozar Gligorić

Na današnji dan, 14. avgusta 2012. godine u Beogradu je preminuo šahovski velemajstor Svetozar Gligorić. Rođen je 2. februara 1923. godine u Beogradu, gde je pohađao Osnovnu školu „Kralj Petar Prvi“, pa Prvu mušku gimnaziju, posle čega je studirao tehniku. Šahom je počeo da se bavi u osnovnoj školi, a već sa petnaest godina pobedio je na takmičenju Beogradskog šahovskog kluba. Tokom Drugog svetskog rata bio je u partizanima, te je njegova šahovska karijera tada stagnirala, ali se posle demobilizacije posvetio oživljavanju šahovske organizacije radeći kao novinar i organizator šahovskih takmičenja. Godine 1947. osvojio je prvo mesto na prvenstvu Jugoslavije i pobedio na svom prvom međunarodnom turniru u Varšavi, kada je bio ispred Smislova i Boleslavskog, čime je označio proboj u svetsku elitu. Narednih decenija učestvovao je na mnogobrojnim takmičenjima i osvojio 13 medalja na šahovskim olimpijadama, kao i 12 titula prvaka države, a 1958. godine bio je proglašen za sportistu godine u Jugoslaviji. Smatra se našim najboljim šahistom i jednim od najboljih svetskih šahista, a bio je i kandidat za prvaka sveta. Radio je i kao dopisnik inostranih časopisa u vezi sa šahom, kao novinar Borbe, NIN-a i dve decenije za Radio Beograd, gde je dobio i priznanje „Zlatni mikrofon“. Velemajstor Svetozar Gligorić preminuo je u devedesetoj godini života i sahranjen je u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu.

Od važnih događaja u vezi sa Srbijom na ovaj dan izdvajamo još:

1920. godine potpisan je ugovor o stvaranju Male antante;
1939. godine umro je političar i publicista Dragiša Lapčević;
2002. godine umrla je harmonikašica i kompozitor Radojka Živković.

MK

MK

Fondacija Srpski Legat je osnovana sa ciljem da svojim aktivnostima očuva istoriju, tradiciju i kulturu Srbije i podseti na lepe i svetle trenutke srpske istorije kako bi inspirisali sadašnje i buduće građane Srbije, njihovo dostojanstvo i nacionalne vrednosti koje su vremenom potisnute i delimično zaboravljene.