АктуелностиНа данашњи дан

Одигран је први званични фудбалски „вечити дерби”

На данашњи дан, 5. јануара 1947. године, у оквиру тринаестог кола Прве савезне лиге у сезони 1946/47, одиграна је прва званична фудбалска утакмица између Партизана и Црвене звезде.

Домаћин је у том тренутку био првопласирани клуб на табели са победама у свим претходним мечевима, док су „црвено-бели” били четврти. Ипак, пред око четири хиљаде гледалаца на температури од -19 степени, Црвена звезда је изненадила фаворизовани Партизан, наневши им, испоставиће се касније, једини пораз те сезоне у првенству.

Било је 4:3 за госте и већ је на том првом такмичарском „дербију” виђено много тога што једна занимљива фудбалска утакмица може да пружи. Звезда је у 54. минуту водила са 3:0, те потом и са 4:1 у 77, али је Партизан успео да до 85. минута стигне до 4:3 и тако последњих пет минута сусрета учини напетим, непрестано нападајући на гол противника који се бранио са играчем мање, јер је Спајић добио први црвени картон у историји ових мечева.

Гледаоци су такође видели и први хет-трик који је постигао Језеркић, те и први аутогол чији је стрелац био Ђајић, који је затим успео да постигне и гол противнику и тако се искупи за грешку, те уједно донесе и победу Црвеној звезди.

Играчи који су тога дана наступили за Партизан, предвођени тренером Шпицем, били су Глазер, Брозовић, Попеску, Чајковски, Ђурђевић, Симоновски, Михајловић, Палфи, Бобек, Рупник и Шереш, док је тренер Глишовић за Црвену звезду извео Ловрића, Станковића, Петровића, Ђајића, Спајића, Кашанина, Томашевића, Митића, Језеркића, Аранђеловића и Шећерова.

На крају још треба споменути да су се ови клубови први пут у историји сусрели априла претходне, 1946. године у пријатељском мечу који је Партизан добио са 2:0.