АктуелностиНа данашњи дан

Наша земља је последњи пут постала првак света у кошарци

На данашњи дан 8. септембра 2002. године наша земља је последњи пут постала првак света у кошарци.

Било је то на шампионату који је одржан тог лета у Индијанаполису, и на који је наша земља, тада звана Југославија и у мало ширим границама него данас, дошла као актуелни европски и светски првак.

Иако су многи очекивали финале са домаћом репрезентацијом САД-а, до тога није дошло, односно дошло је до тог меча али две утакмице раније.

Наиме, наша репрезентација је изгубила две утакмице у групама и стога са трећег места из своје групе кренула у елиминациону фазу, док је домаћин изгубио утакмицу од Аргентине, што је био први пораз америчких професионалаца икада у историји, те су они заузели друго место у својој групи и по пројекцији такмичења заказали сусрет са „плавима“ већ у наредној утакмици, сутрадан.

Тако су до тада непобедиви амерички професионални кошаркаши у два дана за редом изгубли две утакмице и на крају заузели тек шесто место на такмичењу које се играло у њиховој земљи, и завредели епитет најгоре селекције своје земље од 1992. године.

Наши су након те победе, у полуфиналу савладали Порторико, такође после преокрета као и Американце, и стигли до меча за одбрану титуле.

У финалном сусрету је Аргентина, иако са повређеним Ђинобилијем, била боља током скоро читаве утакмице и на два и по минута пре завршетка имала осам поена предности и још једно слободно бацање. Ипак, захваљујући њиховим промашајима и кошевима углавном Бодироге у завршници меча, „плави“ су изједначили на 75:75, и шест секунди пре краја преко Дивца имали шансу за вођство.

Међутим, Дивац је промашио оба слободна бацања, да би затим судија у последњој секунди меча под нашим кошем одлучио да не досуди прекрашај над аргентинским играчем, и тако омогући актуелним првацима света још пет минута да остваре победу.

Они су то у продужетку и урадули, с обзиром да је Аргентина поред психичког пада, услед начина на који се завршило првих четрдесет минута, имала и проблем са личним грешкама.

Резултат је на крају био 84:77 за нашу репрезентацију. Било је то последње злато за кошаркаше земље чији је главни град Београд на било ком такмичењу.