Naj@Sombor – Narodno pozorište Sombor
Od putujućih trupa do vrhunskih dometa
Pozorišni život u Somboru započeo je krajem 18. veka, od kada postoje zapisi o gostovanjima, ali i o zabranama pojedinih predstava, najčešće nemačkih putujućih pozorišnih trupa. Dvadesetih i tridesetih godina 19. veka u Somboru se prikazuju pozorišne predstave na mađarskom jeziku, a u somborskoj Preparandiji radilo je Srpsko diletantsko pozorište, koje je u martu 1840. g. izvelo Sterijinu dramu „Svetislav i Mileva“. U martu 1850. g. osnovano je Društvo srpskog pozorišta, koje će, za kratko vreme svog postojanja, izvesti desetak predstava, a od 1860. u gradu je ponovo radilo Srpsko diletantsko pozorišno društvo.
Društvo za izgradnju pozorišta u Somboru osnovano je 1877. godine, a pozorišna zgrada u klasicističkom stilu, sa obeležjima eklekticizma, sazidana je do kraja novembra 1882. godine, kada je u njoj prikazan i prvi pozorišni komad. Nakon četiri godine Društvo je pozorišnu zgradu prenelo u vlasništvo grada. Kako grad nije imao svoje profesionalno pozorište, zgrada je ustupana gostujućim srpskim, mađarskim i nemačkim pozorištima (novosadsko Srpsko narodno pozorište odigralo je u Somboru, od 1863. do 1914. godine, 864 predstave, odnosno najveći broj predstava nakon Novog Sada). Status plaćenog gradskog službenika u to vreme imao je „bina-majstor“, zadužen za brigu o pozorišnoj zgradi, inventaru i garderobi.
Prva preuređenja unutrašnjosti pozorišne zgrade i sale koja je imala sedišta i lože u parteru i na balkonu, urađena su već tokom prve decenije 20. veka. Istovremeno je somborski slikar Lajoš Štajner uradio nacrt unutrašnjeg ukrašavanja pozorišta, a somborski moler Đorđe Đura Slavković je izradio i danas prepoznatljivu dekoraciju sa muzama (na tavanici iznad gledališta). Tokom 1928. g. popravljen je krov pozorišne zgrade, a između 1936. i 1938. g. zgrada i scena su, prema planovima inž. Svetozara Krotina, detaljno obnovljene (uređeni su foajei i uvedeno centralno grejanje, a umesto središnjeg dela gornjih loža načinjeno je gledalište na balkonu).
Prvi profesionalni gradski pozorišni ansambl nastao je iz Diletantskog pozorišta koje je posle Drugog svetskog rata osnovao Gradski kulturno-prosvetni savet, a prva predstava „Palton Krečet“ ruskog pisca Aleksandra Kornječuka izvedena je 7. septembra 1946. godine. Ustanova je menjala imena (Okružno amatersko pozorište, Okružno narodno pozorište, Gradsko narodno pozorište, a od 1952. g. Narodno pozorište), ali pozorišni život od njenog osnivanja više nije prekidan, a vremenom je, zahvaljujući vrsnim upravnicima ove kuće Žigi Jasenoviću i Nikoli Peci Petroviću, postala jedno od najuglednijih profesionalnih pozorišta u zemlji. Do sada je u somborskom Narodnom pozorištu izvedeno preko 500 premijera, a znatan broj predstava režirali su najpoznatiji srpski reditelji, među kojima su bili i oni koji su ovde načinili svoje prve pozorišne korake. Tokom skoro sedam decenija postojanja somborsko Narodno pozorište izvelo je znatan broj predstava na gostovanjima, kako po drugim gradskim pozorištima u zemlji, tako i prilikom brojnih gostovanja van zemlje. Osvojen je i zavidan broj najviših pozorišnih nagrada, a pojedine somborske predstave imale su kultni karakter za pozorišnu publiku širom zemlje. Od 1993. g. u somborskom Narodnom pozorištu održava se, na završetku sezone, trodnevni festival „Pozorišni maraton“.
Proširenje i renoviranje zgrade somborskog pozorišta započeto je krajem sedamdesetih godina 20. veka, a završeno na stogodišnjicu njenog postojanja, 1982. godine.